Çocuk ve Ergen Terapisi

Öğrenme zorluğu, dikkat eksikliği, aile için kavgaların etkileri, ergenlik dönemine has problemler, özgüven eksikliği, kendini beğenmeme, korkular vb bir çok sosyal problem çocukluk ve ergenlik dönemlerinde aileler ve arkadaş çevreleri içerisinde sorun yaratan problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Konya da danışanlarımızın terapi süreci belirlenirken çocuk ve ergenin sorunları, yaşam öyküsü, gelişim durumu, terapiye kalımı ve çocuğun yaşadığı psikolojik sıkıntılarda, nelerin yapılması gerektiği gibi konular değerlendirilerek karar verilir. Çocuk ve ergenler ile çalışılırken ailelerinde sürece dahil edilmeleri oldukça önemlidir. Aile, duruma göre okul, çocuk ve terapisti kapsayan oldukça kapsamlı ve desteklemesi gereken bir süreçtir

Konya Moral Psikolojide  çocuğun ya da gencin psikoterapistin yanında kendisini rahat ve güvende hissetmesi, anlaşıldığını düşünmesi çok önemlidir. Böyle güvenli bir çevrede çocuğun duygularını ifade etmesi ve ihtiyacı olan yardıma ulaşması çok daha kolay olacaktır.Psikoterapi çocuklarda ve gençlerde ihtiyaç duydukları duygusal desteği almaları, arkadaşları ve aileleriyle yaşadıkları çatışmaları çözümlemeleri ve yaşadıkları problemlere yeni bir bakış açısıyla bakabilmelerini sağlamak gibi birçok fayda sağlayabilir.

Oyun Terapisi, Grup Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile Terapisi, Bireysel terapi çocuk ve ergenlerle çalışılırken en çok kullanılan terapi yöntemlerindendir.

* Psikolojik sıkıntılar

Gelişim problemleri

Yas

Kekemelik

Psikosomatik şikayetler

Altını ıslatma

Travmalar

Dışkı kaçırma

Yalan söyleme

Mastürbasyon

Dikkat eksikliği

İzinsiz başkasının eşyasını alma

Parmak emme

Tırnak yeme

Yeme problemleri

Uyku problemleri

Karşı gelme

Saç yolma

İletişim problemleri

Duygusal problemler

Madde/Elektronik bağımlılık

Otoriteye karşı gelme

Cinsel kimlik bozukluğu

Benlik saygısının düşük olması

Öfke kontrol problemleri, çocuk ve ergenlerde görülen psikolojik destek gerektiren problemler arasında en sık görülenleridir.

      Konya Moral Psikoloji olarak kişilik gelişimde çocukluğun öneminin farkında olarak problemler büyümeden müdahale edip çözmenin öneminin farkındayız. Uzman kadromuz ile çocuk ve ergenlerin sorunlarına çözüm noktasında destek olmak için hazırız.