EVLİLİKTE ALDATMA

Evlilikte Aldatma Nedenleri

Evli kişilerin aldatmasının birçok nedeni vardır. Evli çiftler daha çok sadakatsizlikten. Kişilik gelişimi ve çocukluk travmaları gibi bireysel problemlerin yanı sıra sosyal medya ve özgürlük gibi evlilik dışı ilişkiler genişletilebilir. Ama hiç kimsenin eşinin kendi aldatmacasının sorumlusu değildir. Sebebi her ne olursa olsun sadakatsizlikten yalnızca aldatan eş sorumludur. Konyalı psikolog.

 Mutsuzluk, memnuniyetsizlik,

 Bağımlılık,

 Rutinleşme,

 Takdir Edilmediğini hissetme,

 İntikam,

 Eşle aşırı konuşmama yani iletişim eksikliği,

 Kaynana ve diğer akrabalarla olan sorunlar,

 Erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi cinsel uyumsuzluk ve cinsel işlev temeli,

 Eşlerin birbirine ilgisizlikleri sonucu duygusal tatminsizlik, 

Maddi sıkıntı ve maddi harcamalar konusunda değişiklikler,

 Dünya görüşlerinde zıtlıklar, fikir ayrılıkları,

 Çocuklarla ilgili görüşme ayrılıkları, ortak tavır göstermeme,

 Eşe karşı saygısız, kaba tavırlarla hükmetme,

 Alkol, sigara, kumar alışkanlığı,

 Aile içi şiddet,

 Eşlerin yakınlaşmaları gibi nedenler aldatmayı tavsiye ederler.

Bu nedenlerin altında yatan iki ana şüphesi vardır. İlk karşılanmayan ihtiyaçlar, ikinci ise ellerinden ele alınmasıdır. Karşılanmayan ihtiyaçlar evliliklerde eşler birbirini veya bir diğerinin karşılaması konusunda yetersiz kalabilmesidir. Ama böyle bölüm en yaygın görülen hata aslında bu ihtiyaçlarn eşler arasında ifade edilmiyor. Kimsenin zihnini okuyamaz bu ruhu devletini ifade etmek için kişinin kendi korumasıdır. Sorunların doğrudan ele alınması ise doğrudan iletişim kurup çatışmaları yerine sorunlardan kaçmak evliliğe bağlılıkta en önemli unsurlardandır.Konya klinik psikolog.

Aldatmanın Birincil Sebepleri

Mutsuzluk- Memnuniyetsizlik: Evliliklerde duygusal veya cinsel yönlerden memnuniyetsizlik en yaygın sorundur bu genel toplama beslemeyen çiftler sonunda ayrı düşebilir.

Takdir Edilmediğini Hissetmek: Değersiz duygular ve ihmal edilmek her iki şey arasında da aldatmaya yol açabilir.

Bağlılık İlkesi: İlişkisine daha az bağlı kişiler aldatma olasılığı daha yüksek olan kişilerdir.

Rutinleşme: Evliliğinin rutin düşünen bireylerinin yeni heyecan arayışına girdikleri için sadakatsizlik meydana gelebilir. Bazı arkadaş eşlerinin yerine geçecek birini bulmak yerine evlilik dışı kaçamaklarının evliliğini canlandırmanın bir yolunu ifade ederler.

Aldatmanın İkincil Sebepleri

İnternet ve Sosyal Medya: İnternet ve sosyal medya üzerinden bir karşılaşma başlamakta birçok aldatmaya ve boşanmaya konu oluyor. Sanal ilişki iki yüz yüze hiç tanışmamışsa bile bir aldatma şeklidir.

Zayıf Sınırlar: Zayıf bireysel sınırlar veya diğer insanların ortaya koyduğumuz sınırlar boyunca sadakatsizlik yürütmeyi örnek göstermez hayır demeyi zor bulan gruplar ilk başta istedikleri şeyleri bu olmayan da bir ilişki içinde ortaya çıkmazlar.

Aldatma ile Nasıl Baş Edilir

Bazen insanlar, eşlerinin aldattığından şüphelenebilir ancak yeterli kanıtları yoktur. Bu durum çiftlere göre ideal Yaklaşım şeklini değiştirmeyi gösterir. Ancak genellikle bu bakış açısı en iyi yaklaşımı, doğrudan sorgulayıcıdır. Bazı evliliklerde aldatma, sadece bir yardım yürütmedir. Her iki yerleşim yerinde da sahibi olduğu ancak çözemediği sorunlarla yüzleşmek zorunda kalmalarına giden keskin yol. böyle parça aldatan eş, asıl sorunu ortaya çıkarmak için, genellikle yakalanmaya çalışır. Diğer eşler, sadakatsizlik mutsuz bir evliliği sonlandırmanın bir yolu olarak da görme veya evliliklerinden çıkış stratejisi olarak kullanırlar. Eğer aldatılmış olan sizseniz, arkadaşlarınızın aldatmacalarından vermesinden sizin sorumlu olmadığınızı anlamanız en önemli noktadır. Onunyapmış olduğu bu davranış nedeniyle siz suçlanamazsınız. Bununla birlikte, siz ve akrabalar arasındaki ilişkinin sizi bu yoldan nasıl yönlendirdiğini yönlendirmek. Eşinin aldattığı nefret edilen en yaygın tepki, kıskançlıktır. Çözümlenmemiş kıskançlık, sevgilinize içine girip öfkelenmenize ve ona kinlenmenize yol açabilir. Bu sebeplerden, aldatılan ve incinen taraf siz olsanız bile, bir profesyonele hareketz, bu durumla başa çıkmanız ve toparlanmanız için size çok yardımcı olabilir. Bazı çiftler, yaşanan sadakatsizlikten sonra evliliklerine devam edebilir ve hatta evlilikleri eskisinden daha iyi olabilir. bazıysa devam edemeyen evliliklerini bitirebilirler. Elbette, evliliğin devam ettirilmesi tavsiye edilmediği durumlarda da vardır. Konyalı psikolog. Her iki taraf için de bu durumu aşmak olayları, nedenlerine ve her iki insanın özellikleri gibi birçok faktöre bağlıdır. Onun iki eşin de, gerçekten anlamak ve ilerlemek için birbirini dinlemesi çok önemlidir. Konya klinik psikolog.

Evlilik Danışmanlığı Nedir

Eşlerin zaman zaman yakınlaşmaya karşı olumsuz duygu duyguları ya da farklı fikirde olmaları doğaldır. Artık olumlu ve uyumlu bir şekilde bir arada bulunamayacakları noktaya ulaştıklarında, profesyonel yardım aramanın zamanı gelmiş olabilir. Siz, düşman veya korumanın tüm önlemlerini, olumsuz yönde muhafaza etme paketlerini daha iyi iletişim kurmanıza ve çatışmaların çözümü için destek almaları gerekir. Evlilik danışmanlığında çiftlerin evi yeniden keşfetmelerini ve tanımalarını sağlamak bir anaprensiptir. Çiftlerin yaşam alanlarını istila etmemesi, kendine  herkesin ait hobi ve uğraşılara zaman ayırması, canınız sıkkın veya yorgunken tartışmama, düşmanın olumsuz değil de olumsuz konukevine çalışma, eleştirel yaklaşımdan kaçınma, ortak ilgi alanları geliştirme, misafirleri kimseyle karşılaştırmama, aile hakkında kötü konuşmama, beğendiğin harcama mutlaka sık sık dileip değerlendirmeme , iş ile ev hayatını karıştırmama, evde de kendini özen göstermeyi sürdürmedecanlı tutmada önemli konulardır. Konya klinik psikolog.

 Evlilikte Aldatmayı Önleyebilmek İçin Bazı Etkenler

 Aldatma ve sadakatsizlik gibi temel sorunlar aile ve evlilik kurumunu zedelemektedir.

 Evlendikten sonra birinci önceliğiniz misafiriniz ve eşinizdir. Anne, baba ve diğer akrabalarınız ile arkadaş ve dost çevreniz daha sonra gelir. Diğer unsurlar eş ve buldukları yeri almaya başlamaları anda çatışma ve huzursuzluk sağlamadır. Ailenin iki ayrı hayattan, bireylerin özerkliklerini koruyarak tek bir hayat oluşturabilmektir. Artık yaşamınızın odak kendi evliliğiniz, kendi yuvanızdır. Aile terapisi.

 telaffuzlarınıza karşı asla emir cümlesi kullanmayın. Evinizdeki tatlı dil yılanını deliğini ortaya çıkarır.

 Asla yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın. Önce kendinizi yargılayıp sonra bir karar verin. Eşiniz gerginken üzerine oturman, sakin kalmaya çalışmak. İki sinirli ve öfkeli insan ateşle barut var. Soru sorun ama sorgulamayın. Önemli olan görmeyi bulmak değil, çözüme ulaşmaktır. Başarısızlıkları birbirinizin yüzüne vurmayın.

 Mutlu bir evliliğin rollerin ve yönetimin yönetimi çok önemlidir. Roller ev işlerinin paylaşımı, toplu bakımı, ekonomik meselelerde karar verme, izin ve tatil biriminin ne tarafından çizilmiş gibi onun hakkında olabilir. Geleneksel, ataerkil çevirilerde rol dağılımı farklı, özgürlüğüçi modern çevirilerde farklı olabilir. Önemli olan kullanıcı kabulü ve memnuniyetidir. Baskın rolünün eşit dağıtılması huzur ve mutluluk yönünde.

 İletişim ve kullanıcı anlayışına özen göstermeye dikkat edin. Göz iletişiminden kaçınarak yapılan bir konuşma iletişim değildir. Sırlarınızı birbirinizle paylaşın. Cinsellik, ekonomi, yavru yetiştirme, gezi planları, arkadaşlarla görüşme vs onun hakkında sık sık duygu ve düşünce alışverişinde bulunun. Konuşurken birbirine iğne yaparak. Eşinizi asla aşağılamayın. Kendinizin de yanılabileceğini unutmayarak, Söylediğiniz her şeyi misafirlerin doğru kabulü beklemeyin.

 Eşinizi asla ve asla gördüğünüz eşleri ile karşılaştırmayın. Kıyaslanma özellikle erkeklerde çok öğrenmiş olabilir ve ruhunda derin yaralar açabilir. Eşinizi karşılaştırmayın, olumlu değerlendirme edin.

 Birbirinizin özeline girmeyin ve yakından bakın. Asla yalan söylemeyin. Başkalarının yanında tartışmayın.

 Birbirinizle ilgili güzel ve olumlu ifadeler kullanın, sevgililerinizi, beğendiğinizi sık sık ifade ederek egolarınızı tatmin edin.

 Sık sık birbirinize sarılın, çalıştırma, öpüşün. Cinselliği konuşmaktan kaçınmayın. Seksi asla ceza olarak kullanmayın.

 Eşinizi değiştirmeyi sınırlamalara zorlamayın. Asılı olan cihaz değil, kullanıcı kullanımıdır. Eşinizin iyi taraflarını ön plana çıkarın. Evlilik karşı safların mücadelesi değildir. Karşılıklı fedakârlık birlikleri. Karşılık beklemeden öğrenmeyi öğrenin. Alttan almak yenilgi değildir. Bağlamayı öğrenme, bağışlayıcı olun.